Giriş / Genel / İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Genel Püf Noktaları
istiridye mantarı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Genel Püf Noktaları

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Halk arasında kavak mantarı olarak bilinen istiridye mantarı oldukça fazla tüketilen ve üretimi kolay yapılan bir mantar türüdür. Sebebi ise oldukça ekonomik oluşudur. Kavak mantarı denmesinin sebebi ise bu mantarın kavak ağacı altında yetişiyor olmasıdır. Kavak ağacında bulunan selüloz ile beslenen bu mantar aynı zamanda bol oksijenli ve nemli bir ortamı sevmektedir. Bu yüzden de kavak ağacı altında yetişmektedir. Bu mantar türü için üretim yapacak olan kişilerin bu ortamı mutlaka sağlamaları gerekmektedir. Özellikle de oksijen bakımından oldukça zengin bir ortam oluşturulmalıdır. Bir de gene kavak ağacı altın da yetişen bir mantar türü de kayın mantarı olup bu mantar da gene aynı ortam koşulları altında üretilmektedir.

Firmaların Uygun Koşulları Sağlaması İle İstiridye Mantarı Üretimi Yapılması

İstiridye mantarı yetiştiriciliği çok yaygın olması ile firmamızda artık teşvik amaçlı üreticiliğe yeni başlamayacak kişilere uygun ortam koşullarını kurulumlarını sağlamayarak üretim prosesinde destek olmaktayız. Bu şekilde üreticilerin işleri daha da kolaylaşmış oluyor. Uygun ortam koşulları nedir denildiğinde ise, %80 – %90 nemli aralığı ve kuluçkada 22 * 24 C derece sıcaklık olarak uygun bir ortam olmalıdır. Oksijen bakımından oldukça zengin bir ortam sağlanmalıdır. Eğer mantar yeterli oksijeni alamaz ise yapraklarını yukarı kaldıracaktır ve sapı uzayacaktır. Bu yüzden oksijen oldukça önemli bir unsurdur. Mantar üreticiliği olarak bu koşullar sağlar iseniz istiridye mantarı üretimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda kompost ortamı da çok önemlidir.

İstiridye Mantarı Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Üretimi yapılan istiridye mantarının satımı için de bazı koşulların önemli olduğunu unutmamak gerekir. İstiridye mantarı olgunlaştıktan sonra hemen toplanmalıdır. Bunun sebebi ise spor üretmeye başlayan mantarın olgunlaşmamış mantarlara zarar vermesidir. Hemen toplanan istiridye mantarının da gene hemen satışının yapılması gerekecektir. İstiridye mantarı durduğu yerde kilo kaybeden bir mantardır. Bu yüzden satışta zarar etmemek için en fazla 2 gün içerisinde bu mantarı müşteri ile buluşturmanız gerekecektir. Bir istiridye mantarı 5 kilo geldi ise 1 saat sonra bu kiloda düşüş olacaktır. Bu da sizlerin üretimden satışa zarara uğramanız demektir.

Hakkında admin

Bunlara da göz atın

Evde Kültür Mantarı Yetiştirme İşi

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Dünya’da sürekli olarak hayatımıza yeni bir iş fırsatı girmektedir. Birçok …

1 yorum

  1. esra akıncılar

    merhaba
    bende mantarhane için burdayım. Bilgi rica ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir